Akcesoria ze skóry dla psa – jak je kupować?

Akcesoria ze skóry dla psa mają wielu miłośników, ale nie każdy wie jak kupować tego typu produkty. Naturalna skóra jest materiałem eleganckim, wytrzymałym i przede wszystkim pięknym. Jednak jej obróbka nie jest taka prosta, a dodatkowo na rynku jest sporo smyczy i obróż wątpliwej jakości.

Wierzy się, że pierwsze obroże dla psów były wykonane właśnie ze skóry i wykorzystywane były w Starożytnym Egipcie. Jednak głównym celem była ich rola dekoracyjna oraz identyfikacyjna. Dopiero w Antycznej Grecji zaczęto wykorzystywać skórzane obroże dla psów jako element praktyczny i obronny. W tym celu obroże nabijano ostrymi ćwiekami, które chroniły szyję psa przed atakiem dzikich zwierząt. W średniowieczu również wykorzystywano obroże i  smycze wykonane ze skóry dla psów łowieckich.

Jak widać akcesoria ze skóry dla psa towarzyszą nam od początków naszych czasów i dlatego są nam tak bliskie. Nic dziwnego, że w wielu sklepach można znaleźć tego typu produkty, a i stoiska na targach często uginają się od skórzanych projektów. Psy uwielbiają ten materiał za wygodę, a przewodnicy za piękny wygląd oraz ogromną wytrzymałość.

akcesoria ze skóry dla psa
Eksponaty Muzeum Psich Obroży z Zamku Leeds w Wielkiej Brytanii

Jednak nie każdy wie jak dokładnie kupić produkt ze skóry, aby nie żałować. Materiał ten nie należy do najtańszych, a jest również bardzo trudny w obróbce. W wielu miejscach można się więc natknąć na sztuczne zamienniki, akcesoria wykonane z materiałów odpadowych lub źle wykończone.

Dzisiaj opowiemy Wam jak dobrze kupić akcesoria ze skóry dla psa. Dzięki temu chodząc po targach będziecie mogli wybrać najlepsze produkty. Nie natniecie się również w sklepach internetowych :) Zapraszamy do czytania!

Akcesoria ze skóry dla psa – skóra jest najważniejsza

W obrożach i smyczach ze skóry najważniejsza jest właśnie skóra. To ona stanowi podstawę produktu i jest gwarancją wysokiej jakości, wygody oraz wytrzymałości. Wiele osób niestety skupia się na dodatkach i kolorach, a tymi łatwo zatuszować pewne niedociągnięcia.

Przede wszystkim zawsze pytaj o gatunek i typ skóry. Najwyższą jakość można uzyskać stosując wyłącznie naturalną skórę licową garbowaną roślinnie. Najczęściej używa się skór bydlęcych. Skóra licowa z jednej strony ma powierzchnię gładką (tzw. lico), a z drugiej chropowatą ”włoskowatą” (tzw. mizdra).

Jak odróżnić skórę naturalną od sztucznej?

  • skóra sztuczna najczęściej od spodu podklejona/podszyta jest materiałem tekstylnym/sztucznym, ponieważ ma to niejako ukryć niedociągnięcia ekoskór
  • skóra sztuczna pachnie materiałem syntetycznym. Natomiast skóra naturalna ma charakterystyczny, przyjemny zapach własny

Jeżeli smycz lub obroża jest szyta z dwóch pasków to po obu stronach (od wewnątrz i zewnątrz) powinna posiadać widoczne naturalne lico. Natomiast jeśli produkt wykonany jest z jednego kawałka to strona wewnętrzna (mizdra) powinna zostać wykończona w celu zabezpieczenia przed wilgocią. Nie widać wtedy włoskowatej struktury, ale całość nadal jest bardziej chropowata od lica.

Jeśli sprzedawca/twórca nie potrafią udzielić informacji z jakiej skóry korzystają to lepiej odpuścić sobie zakup, aby nie trafić na obrożę lub smycz złej jakości.

Warto również wystrzegać się skóry recyklingowej, odpadowej oraz garbowanej chromowo. Proces chromowania skóry pozwala na szybsze garbowanie, ale w efekcie do środowiska dostają się szkodliwe toksyny. Chrom ma również szkodliwe działanie na człowieka oraz psa. Korzystanie z produktów zawierających chrom może powodować reakcje uczuleniowe.

Z tego powodu nie powinno się kupować produktów z nieznanej skóry, czyli np: recyklingowej. Po prostu nie mamy tu świadomości w jaki sposób dana skóra została przygotowana. Produkt mógł powstać przykładowo z kawałka torebki, która wykonana była ze skóry garbowanej chromowo. Ten typ garbowania jest bardzo powszechny, ponieważ pozwala na szybkie uzyskanie gotowej skóry. Wykorzystywany jest bardzo chętnie w galanterii, produkcji pasków oraz obuwnictwie. Skóra garbowana chromowo również dość szybko pęka.

akcesoria ze skóry dla psa skóra
Wysokiej jakości skóra to podstawa

Najlepszym sposobem jest garbowanie roślinne, to najstarsza technika garbowania, która polega na zastosowaniu naturalnych garbników. Ta metoda jest naturalna, przyjazna dla środowiska, a uzyskana skóra całkowicie bezpieczna dla człowieka i jego psa.

Warto również unikać produktów wykonanych z tzw. dwoiny – często łudząco przypominają produkty wysokiej jakości. Dwoina to materiał odpadowy, który jest znacznie tańszy od skóry licowej. Naturalna skóra jest często zbyt gruba, aby móc wykorzystać ją bezpośrednio. Z tego powodu bardzo często rozcina się ją na dwie warstwy (dwoi). Docelową jest skóra licowa, czyli wierzchnia warstwa skóry o pożądanej grubości. Pozostałość  nazywamy dwoiną.

Dwoinę można poddawać dalszej obróbce, która ma na celu zbliżyć jej wygląd do droższej skóry. Można ją farbować, tłoczyć, a nawet naklejać sztuczne lico (laminowanie poliuretanem). Finalny produkt może przypominać drogą skórę, ale na pewno nie będzie miał jej właściwości. Z tego powodu lepiej odpuścić sobie zakup produktu ze skóry, jeśli jego cena jest podejrzanie niska.

Akcesoria ze skóry dla psa – wykończenie

Naturalna skóra to materiał trudny w obróbce. Pod uwagę trzeba wziąć wszelkie czynniki, a nawet wilgotność pomieszczenia. Z tego względu praca ze skórą wymaga odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy.

Nie każdy jednak wie jak powinien wyglądać dobry produkt ze skóry, więc często kieruje się aspektami typowo wizualnymi. Wielu sprzedawców oraz twórców wzbogaca swoje produkty o wiele dodatków, które zasłaniają pewne niedociągnięcia. Warto jednak wiedzieć, że nieprawidłowo wykończona skóra bardzo szybko się zniszczy.

akcesoria ze skóry dla psa pasek
Niewykończona mizdra – widać charakterystyczne włoski

Największym wrogiem naturalnej skóry jest słońce oraz wilgoć. Brak natłuszczenia i zabezpieczenia spowoduje, że akcesoria ze skóry dla psa zaczną pękać i wysychać lub nabierać wodę. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz sposobu wykorzystania produktu.

Jak więc rozpoznać dobre wykończenie produktu ze skóry? Przede wszystkim jeżeli obroża lub smycz wykonane są z jednego kawałka skóry to trzeba zwrócić uwagę na część wewnętrzną, czyli mizdrę. Nie powinna być sucha i o włoskowatej strukturze, ponieważ świadczy to o braku wykończenia. Ta część bardzo szybko łapie wilgoć, jeśli nie zostanie odpowiednio potraktowana. Dobrze wykończona mizdra jest przyklepana, a często może być nawet lekko przepolerowana. W dotyku może być lekko chropowata, ale nie powinno być widać odstających włosków.

akcesoria ze skóry dla psa mizdra
Tak dla porównania wygląda wykończona mizdra – włoski są ”przyklepane”

Jeżeli produkt wykonany jest z dwóch kawałków skóry to z obu stron powinno być widoczne lico, czyli gładka i przyjemna w dotyku warstwa. Taki produkt koniecznie powinien być szyty, ponieważ samo klejenie nie daje wystarczającego zabezpieczenia. W trakcie powstawania takiego produktu wykorzystuje się klej, ale głównie w celu wspomagania (kawałki skóry trzymają się, dzięki czemu ułatwiają szycie). Brak widocznego szwu sugeruje wyłącznie klejenie.

akcesoria ze skóry dla psa krawędź
Tak wyglądają niewykończona krawędzie skóry

 

Kolejny ważny element to krawędzie skóry. Wielu początkujących wykonawców zapomina o tym elemencie, ponieważ jego przygotowanie jest długotrwałe, a nie ma wpływu na aspekty wizualne. Dobrze przygotowana skóra powinna być na krawędziach ścięta pod kątem 45 stopni (tzw. fazowanie). Następnie całość powinna zostać wykończona odpowiednim specyfikiem oraz wypolerowana.

akcesoria ze skóry dla psa krawędź
Po wykończeniu i polerowaniu krawędzie powinny wyglądać mniej więcej tak

Ma to na celu zamknięcie skóry i ochronę przed wilgocią. Niewykończona krawędź narażona jest na zbieranie się w tym miejscu drobinek wody – w tym miejscu skóra jest cięta i najbardziej narażona na warunki atmosferyczne. Brak wykończenia spowoduje puchnięcie i pękanie skóry.

Akcesoria ze skóry dla psa – dodatki

Decydując się na akcesoria ze skóry dla psa warto również zwrócić uwagę na dodatki. Jak już wcześniej wspomnieliśmy chrom jest szkodliwy i może uczulać. Z tego powodu lepiej zrezygnować z nitów, sprzączek oraz ćwieków z dodatkiem chromu.

Równocześnie nawet najlepsze wykończenie skóry nic nie da, jeśli dodatki będą wykonane z materiału, który rdzewieje. Stalowe okucia i metalowe sprzączki dość szybko mogą się zniszczyć, jeśli nie będą nierdzewne.

Pamiętajmy, że cały produkt jest tak wytrzymały jak jego najsłabsze ogniwo. Z tego powodu odradzamy również obroże i smycze ze skóry, których główne łącznie zostały wykonane wyłącznie przy pomocy nitów. Nit zawsze będzie mniej wytrzymały od szwu, więc najważniejsze elementy powinny być połączone właśnie w taki sposób.

akcesoria ze skóry dla psa dodatki
Na rynku dostępnych jest sporo pięknych okuć, ale podstawą powinna być ich funkcjonalność. My zdecydowaliśmy się na elementy wykonane z mosiądzu, które są nierdzewne i odporne na warunki atmosferyczne

Produkty ze skóry w Pawesome

Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie nasze produkty ze skóry były wykonane jak najlepiej. Korzystamy wyłącznie z naturalnej skóry licowej bydlęcej garbowanej roślinnie. Skóra jest przez nas własnoręcznie barwiona i wykańczana, dzięki czemu mamy kontrolę nad każdym procesem. Każdy nasz produkt jest natłuszczany oraz zabezpieczony przed działaniem wilgoci. Dobrze znamy nasze produkty i wszystkie wykorzystywane materiały.

Przykładowo mosiężne okucia mają następujący skład:

  • Cu: 58~64
  • Sn:<1.0
  • Pb:0.5~3.0
  • Zn:30~41
  • Fe:<0.8
  • Al:<0.5

Nie ma w nich chromu ani niklu, które często powodują uczulenia u psów. Podchodzimy do naszej pracy w sposób poważny i robimy wszystko, aby nasze produkty były nie tylko piękne, ale przede wszystkim bezpieczne. Mamy odpowiednie doświadczenie w pracy ze skórą, więc możemy wykonać również inne projekty na indywidualne zamówienie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci w dokonaniu wyboru. Może lubisz robić zakupy na psich targach, korzystasz z usług małych twórców (handmade) lub odwiedzasz sklepy stacjonarne. W każdym przypadku warto wiedzieć jak wybrać najlepszy produkt.

Akcesoria ze skóry dla psa to produkty, które nie tak łatwo wybrać. Na rynku jest mnóstwo różnych projektów, a każdy jest charakterystyczny. Z tego powodu trudno je porównać. Obroże i smycze wykonane ze skóry nie są tanie, więc tym bardziej każdy chce dokonać najlepszego wyboru.

akcesoria ze skóry dla psa obrożą

Przede wszystkim pamiętaj, aby wybierać produkty od osób, które są świadome ich pochodzenia. Unikaj skóry garbowanej chromowo oraz dodatków z chromu oraz niklu, ponieważ są szkodliwe dla człowieka i psa. Zwracaj również uwagę na wykonanie – surowa, naturalna skóra wygląda ciekawie, ale niestety szybko się zniszczy. Tylko wykończona skóra zapewnia odpowiednią wytrzymałość.

Życzymy udanych zakupów! :)