Mata węchowa dla psa

Mata węchowa dla psa to zabawka, która praktycznie od razu stała się hitem wśród psiarzy. Jest również coraz częściej polecana przez szkoleniowców i behawiorystów. Z pozoru całość jest bardzo prosta, ale w praktyce pozwala na sporo ciekawych zastosowań, które pomogą w wielu psich problemach. Mata węchowa to idealna aktywność dla każdego psa – małego, dużego, lękliwego i nadpobudliwego. Pozwala dostarczyć rozrywki psom niepełnosprawnym lub pomaga w problemach z psim niejadkiem. Jeden produkt, mnóstwo możliwości.

W tym wpisie dowiesz się dlaczego warto korzystać z maty węchowej i jak można ją wykorzystać ze swoim psiakiem!

Mata węchowa – co to?

Mata węchowa składa się z gumowej podstawy oraz przeplecionych paseczków materiału. Materiał pozwala na ukrycie psich przysmaków w gąszczu maty węchowej, dzięki czemu psiak zmuszony jest do poszukiwania swojej nagrody przy pomocy węchu. Nos u psów jest bardzo potężnym narzędziem, więc nasz przyjaciel od razu wie, że w macie znajduje się coś smacznego. Nie widzi tego, więc jego naturalny instynkt podpowiada mu, że pożywienie należy znaleźć węchem.

mata węchowa dla psa

Mata węchowa to idealne narzędzie do rozpoczęcia z psem aktywności węchowych – to najprostsza metoda dla początkujących. Nie trzeba jeździć na zajęcia, nie trzeba szukać skomplikowanych rozwiązań. Wystarczy matę położyć na podłodze, schować kilka smaczków i już można zaczynać!

Mata węchowa – dlaczego warto?

Mata węchowa umożliwia ogrom różnych rozwiązań, dzięki czemu jest idealna dla każdego psiaka. Przede wszystkim to świetna aktywność dla psów z problemami – lękliwych, nadpobudliwych, wiecznie energicznych, mających problem z uspokojeniem, jedzących zbyt szybko, niejadków i tak dalej. Naprawdę jeden produkt może pomóc z wieloma różnymi problemami.

Jednak to również doskonała aktywność dla psów, które po prostu lubią się bawić. Zabawy węchowe wymagają ogromnej ilości koncentracji i skupienia, więc jednocześnie męczą i stymulują mentalnie. Dodatkowo wszystkie psiaki instynktownie potrafią wykorzystać swój zmysł węchu, więc tego typu aktywność dostarcza im sporo satysfakcji.

Mata węchowa nadaje się również dla psów niepełnosprawnych, psich seniorów oraz psiaków w okresie rekonwalescencji. Takie psiaki muszą się oszczędzać fizycznie, więc nie zawsze mogą się bawić w tradycyjny sposób. W takim przypadku zabawa węchowa z matą jest idealna. Nie wymaga nadwyrężania psa, a dostarcza psu stymulacji oraz rozrywki, której potrzebuje.

mata węchowa dla psa

W pewnych sytuacjach mata węchowa może być również alternatywą dla tradycyjnego spaceru. Jeżeli na zewnątrz pada, jest strasznie zimno lub np: z powodu choroby nie możemy sobie pozwolić na długie wyjście z psem. Zabawa węchowa w domu zmęczy psiaka, uspokoi go i zapewni rozrywkę mentalną. Dzięki temu będzie mógł zużyć nadmiar energii nawet bez wychodzenia :)

Mata węchowa dla psa – moc możliwości

Mata węchowa może pomóc z wieloma psimi problemami. Jeżeli więc masz jakieś kłopoty z pupilem to warto spróbować :) W jakich sytuacjach mata węchowa będzie dobrym pomysłem?

Pies nie chce jeść

Niektóre psiaki to prawdziwe niejadki. Często powodem jest fakt, że instynktownie chcą pożywienie same sobie zdobywać. Wiele osób w takich sytuacjach ”pali miskę”, czyli wydaje całe jedzenie tylko jako nagrodę za wykonywane polecenia. Nie zawsze jest to komfortowe rozwiązanie, szczególnie, jeśli psiak jest większy i zjada spore porcje :)

Mata węchowa może w niektórych przypadkach być alternatywą dla miski. Wyszukiwanie schowanych kawałków jedzenia zaspokaja potrzebę psa do zdobywania pokarmu, a jednocześnie cała aktywność jest łatwiejsza i bardziej komfortowa dla przewodnika niż wydawanie z ręki. Zastosowanie maty jako miski zależne jest oczywiście od diety naszego psa.

Pies je zbyt szybko

Szybkie jedzenie może być niebezpieczne dla psa, ponieważ powoduje ryzyko skrętu żołądka. Razem z pokarmem pies ”połyka” duże ilości powietrza, a to nie jest wskazane dla psów większych ras.

Wydawanie posiłku w macie spowoduje, że pies musi jeść wolniej. W końcu najpierw musi sobie swoje jedzenie znaleźć! Nasz samoyed Levi miał w okresie szczenięcym problem ze zbyt szybkim jedzeniem, ale po kilkunastu dniach jedzenia z maty węchowej nauczył się jeść wolniej. Teraz może już jeść z tradycyjnej miseczki :)

mata węchowa dla psa

Pies lękliwy

Mata węchowa wymaga od psa samodzielności – w końcu wypełnia zadanie sam, bez pomocy przewodnika. Tego typu ćwiczenia są doskonałe dla psów lękliwych, ponieważ pozwalają na zwiększenie pewności siebie.

Aktywność węchowa jest również świetna przed sytuacjami stresującymi psa. Może to być głośny sylwester lub przybycie nowych osób w odwiedziny. Po sesji z matą węchową pies będzie zmęczony i łatwiej przetrwa ten okres.

Pies nadpobudliwy

Wiele psów cierpi na pewną nadpobudliwość, nadmiar energii oraz problemy z uspokojeniem się. Niestety często wydłużenie spacerów, bieganie i szarpanie nie pomaga, ponieważ tego typu aktywności jeszcze bardziej pobudzają psa.

Z tego powodu ćwiczenia wyciszające takie jak zabawy węchowe są doskonałe przy tego typu problemach. Pies podczas wąchania musi się skoncentrować na zadaniu, a to prowadzi do uspokojenia. Jednoczesna stymulacja psychiczna powoduje, że pies zużywa nadmiar energii w inny, niż zazwyczaj sposób.

Oczywiście maty węchowe same w sobie nie pomogą, ale pozwolą wyciszyć psa, a to niezbędne, aby móc z nim pracować. Jeżeli pies jest nerwowy, ciągle szczeka i skacze to przewodnik nie ma szans rozpocząć treningu, który mógłby psu pomóc. Aktywności węchowe dają szansę na rozpoczęcie pewnej komunikacji z psem, ponieważ pies wyciszony i skupiony lepiej będzie reagował na działania przewodnika.

Mata węchowa dla psa – warto!

Naprawdę polecamy spróbować aktywności węchowych z matami. Oba nasze psiaki miały pewne problemy i nam maty ogromnie pomogły. Legion od zawsze była nadpobudliwa i miała problemy z odpoczywaniem. Wracała z długiego spaceru, chwilę się zdrzemnęła i znowu zaczynała szaleć. Dopiero po rozpoczęciu aktywności węchowych doszliśmy do momentu, kiedy dało się z psem pracować.

Natomiast nasz samojed miał problemy ze zbyt szybkim jedzeniem oraz obroną zasobów. Warczał, jak ktoś chciał mu grzebać przy jedzeniu, nie pozwalał sobie zabrać znalezionej kości na spacerze. Również praca z matą węchową nam pomogła – dodawaliśmy nowych smaczków i pies nauczył się, że grzebanie w jedzeniu nie zawsze oznacza odebranie go, a często dodanie czegoś pysznego.

mata węchowa dla psa

Jednak mata węchowa to nie tylko produkt, który ma na celu wsparcie przewodnika w psich problemach. To po prostu fantastyczna zabawa! Naszym zdaniem nie ma nic lepszego niż możliwość obserwowania psa podczas pracy. Jak wyszukuje jedzenia noskiem, jak próbuje zdobyć swoją nagrodę i z jaką satysfakcją patrzy na człowieka po zakończonej pracy ”Patrz! Skończyłem to całkiem sam!” – niesamowite uczucie :)